Kiedy najlepiej zacząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
O budowie przydomowej oczyszczalni ścieków warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wówczas wiele formalności koniecznych do wybudowania oczyszczalni można załatwić w czasie ubiegania się o pozwolenie na budowę, co pozwoli zamknąć sprawy administracyjne na wczesnych etapach, aby móc zająć się pracami budowlanymi.
Warto wiedzieć, że do budowy oczyszczalni ścieków o wydajności większej niż 5 m3 na dobę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne, a pozwolenie na budowę jest konieczne w przypadku instalacji większych niż 7,5 m3 na dobę. Jeśli gospodarstwo domowe mieści się w tych limitach, to wystarczy udać się do urzędu i dokonać zgłoszenia wraz z określeniem zakresu prac i planowanego terminu ich ukończenia.
Najlepszym czasem na budowę przydomowej oczyszczalni są ciepłe miesiąc, czyli okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rozpoczęcie budowy zimą także jest możliwe pod warunkiem, że nie występują ujemne temperatury, a ziemia nie jest zmrożona.
Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków
Zawsze, gdy działka nie jest objęta siecią kanalizacyjną, warto rozważyć budowę oczyszczalni. Na co dzień wykonujemy przydomowe oczyszczalnie ścieków w Garwolinie i okolicach, które umożliwiają wydajne odprowadzanie nieczystości i nie powodują szkód dla środowiska naturalnego. W oczyszczalni w odróżnieniu od zbiorników bezodpływowych zachodzą fazy rozkładu w warunkach tlenowych i beztlenowych, a więc odbywa się dwuetapowy proces oczyszczania. W efekcie do gleby lub wody trafiają wyłącznie nieszkodliwe związki mineralne. W drenażu rozsączającym zachodzi wiele procesów chemicznych i biologicznych, a ścieki oczyszczane są dzięki obecności mikroorganizmów.